سرگذشت موسیقی ایران

سرگذشت موسیقی ایران” که به صورت سه جلد در یک جلد به همت موسسه ی فرهنگی ماهور به انتشار رسیده است، کتابی است به قلم “روح الله خالقی”، از شاگردان خلف “علینقی وزیری” ، که در آن شرح سرگذشت موسیقیایی کشور و همچنین نوازندگان و موسیقی دانان هم عصر نویسنده به رشته ی تحریر درآمده است.

به این ترتیب “روح الله خالقی” در “سرگذشت موسیقی ایران”، اطلاعات ارزشمندی را از وضعیت موسیقی معاصر کشور و نام های بزرگ این عرصه ارائه می کند. نویسنده تلاش کرده جانب امانت را در ارائه ی مطالب رعایت کند و بدون دخل و تصرف های افراطی، متنی آراسته و با کیفیت در اختیار مخاطب قرار دهد.

سرگذشت موسیقی ایران

با توجه به اینکه “سرگذشت موسیقی ایران” به اختصار و با زبانی سلیس، موسیقی دانان معاصر را از سال های انقلاب مشروطه تا حدود دهه ی چهل شمسی معرفی می کند، هم برای خوانندگان علاقه مند و هم پژوهشگران حرفه ای، منبع مطالعاتی مناسبی محسوب می شود. علاوه بر معرفی مختصر موسیقی دانان بزرگ، “روح الله خالقی” بخش بزرگی از کتاب را به شرح زندگی و خدمات استاد خود، “علینقی وزیری”، اختصاص داده است.

بخش دیگری از کتاب نیز، موسیقی و جنبه های مختلف آن را در دهه های اخیر معاصر که نگارش و ویرایش های کتاب “سرگذشت موسیقی ایران” در آن صورت گرفته در بردارد. این شرح جامع و کلی نگرانه، اثر مناسبی جهت آشنایی با وضعیت موسیقی کشور و موسیقی دانان برجسته ی آن می باشد و از این جهت برای نوازندگانی که در ابتدای مسیر موسیقی قرار دارند و همچنین علاقمندان غیرتخصصی موسیقی، خوانشی لذت بخش به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *