آیا در زمان بارداری می توان دوچرخه سواری کرد!؟

حاملگی و یا بارداری زنان در کل به معنای ترک چیزهایی که دوست دارید مثل یک خواب خوب شبانه است. حالا یک سؤال آزاردهنده نیز وجود دارد: آیا می‌توان در این دوران به دوچرخه سواری ادامه داد؟ یا باید دوچرخه سواری را نیز به فهرست ممنوعه این دوران اضافه کنیم؟با کمک متخصصین پزشکی، می توان در دوران بارداری به تمرینات دوچرخه سواری ادامه داد. در این گزارش به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید اینکار را انجام دهید.
دکتر Aimee Layton فیزیولوژیست ورزشی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و عضو تیم دوچرخه‌سواری بانوان CityMD، برای این موضوع یک توضیح دارد.Layton که سال گذشته، قبل و بعد از به‌دنیا آوردن کودک خود به دوچرخه‌سواری ادامه داده بود، می‌گوید: «هیچ محققی یک گروه از زنان باردار را به بالاتر از آستانه غیرهوازی آنها نرسانده تا مطالعه کند که چه ورزش‌هایی برای جنین مضر هستند. این کاری نیست که توسط جامعه مورد تأیید قرار بگیرد. پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که اجازه ندهند ضربان قلبشان بالاتر از ۱۴۵ برود، اما هیچ مدرک تجربی وجود ندارد که تأیید کند چه چیزی امن است و چه چیزی نیست». مادران بارداری که دوچرخه‌سواری می‌کنند چطور باید با دکترهای دمدمی مزاج برخورد کرده و فعّالیت‌های خود را بدون قرار دادن خود یا فرزندشان در معرض خطر، ادامه دهند؟ اگرچه نمی‌توان آنها را قواعد سخت و سریع دانست اما در ادامه به پنج مورد از مهم‌ترین و مستدل‌ترین نکات برای دوچرخه‌سواری امن در طول بارداری اشاره می‌کنیم
یک پزشک زنان با تفکر ورزشی را پیدا کنیداگر پزشک شما نیز برای ورزش و تناسب اندام اولویت قائل باشد، اهداف و نیازهای شما را بهتر درک خواهد کرد. Rebeccah Wassner، ورزشکار حرفه‌ای رشته‌های سه‌گانه و برنده سه دوره مسابقات سه‌گانه نیویورک می‌گوید: «اولین کاری که در دوران بارداری خود باید انجام دهید، جست‌وجو برای یافتن پزشکی است که خودش یک ورزشکار باشد. دکتر Gloria Cohen، یک متخصص پزشکی ورزشی در مرکز ارتوپدی نیو مکزیکو و پزشک سابق تیم‌های دوچرخه‌سواری المپیک و ملّی کانادا، می‌گوید: «گرچه پیدا کردن فردی که با نیازها و شخصیت شما سازگار باشد مهم است اما حالا اکثر متخصصین زنان و زایمان از مزایای ورزش آگاهی دارند. آنها می‌دانند که فعّالیت‌های فیزیکی منظم به مدیریت وزن کمک نموده، ریسک دیابت‌‌های بارداری را کاهش داده و برای وضعیت روانی خودتان نیز خوب است». او همچنین به مقاله‌ای از دانشگاه Penn State درباره مزایای سلامت روانی فعّالیت‌های فیزیکی متوسط تا شدید پیش از زایمان اشاره می‌کند.
به نشانه‌های هشداردهنده بدنتان بیشتر توجّه داشته باشید در یک روز تابستانی گرم احساسات نظیر تنفس غیرمعمولی، کوفتگی و تپش قابل شنیدن قلبم در داخل سینه‌ می‌توانند شما را به سمت مشکلات بالقوه جدّی هدایت کنند. Wassner می‌‌گوید اگر مراقب سلامتی خودتان نباشید، به‌آسانی دچار مشکلات می‌شوید. او روی تغذیه مناسب و حفظ آب‌رسانی اضافی به بدن در طول ورزش تأکید دارد، زیرا آب کلید کمک به تحویل سلول‌های خونی غنی از مواد مغذی به جنین است.
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید Wassner می‌گوید: «بهترین توصیه‌ای که می‌توانم بکنم این است که به بدن‌ خودتان گوش بدهید. هرگز نباید گرفتار کارهایی شوید که دیگران انجام می‌دهند». صرفاً به این دلیل که یک زن دیگر در گروه دوچرخه‌سواری شما مثلاً تا هفته سی‌وسه هنوز از انتهای پایینی فرمان استفاده می‌کرده است، به این معنی نیست که شما هم باید همان کار را انجام بدهید. اولویت شماره یک، داشتن یک فرزند سالم است. شما مجبور نیستید همگام با هر شخص دیگری حرکت کنید».رو به میرجاوهتنظیم مداوم برنامه تمرین و روش سواری در طول دوران بارداری در ماه ششم، با آخرین تمرینات گروهی خداحافظی کنید تا بتوانید مسیرها و روش خود را برنامه‌ریزی کنید. وقت آن رسیده که محتاط‌تر باشید. Cohen می‌گوید در مراحل اولیه بارداری (حدود ۹ هفته اول)، جنین یک رویان (Embryo) است که توسط محفظه استخوانی لگن خاصره محافظت می‌شود، «اما هر چه رحم بزرگ‌تر می‌شود، احتمال آسیب دیدن جنین نیز افزایش می‌یابد». با بزرگ‌تر شدن شکم مادر، مرکز ثقل او نیز تغییر می‌کند. Cohen می‌گوید: «تشخیص این موضوع برای جلوگیری از سقوط اهمیت دارد. اگر مادری روی دوچرخه احساس عدم تعادل کند، تا وقتی تنظیمات مقتضی برای متناسب‌سازی دوچرخه انجام نشده است نباید با آن به سواری بپردازد». با افزایش برآمدگی شکم در سه ماهه دوم، بازوی نگهدارنده (کرپی) فرمان را برعکس کرده و فرمان را مقدار زیادی بالاتر آورده تا جای بیشتری برای شکم ایجاد شود و آسان‌تر بتوانید دنده‌ها را عوض کنید. Mellisa Davies نویسنده Bike Pretty که تجربه دوچرخه سواری در بارداری را داشته است می‌گوید: «برنامه من این بود که تا روز زایمان به دوچرخه‌سواری ادامه دهم، اما همان‌طور که در طول بارداری می‌آموزید، بدنتان نظر دیگری دارد. در ابتدای ماه هشتم بارداری، احساس می‌کردم عظیم‌الجثه شده‌ام و سنگین‌تر از آن هستم که بتوانم حرکت کنم. تلاش کردم تا زمانی که امکان دارد همچنان فعّال بمانم اما در طول سه هفته آخر به‌ندرت می‌توانستم از خانه خارج شوم». گرچه حس تعادلم طبیعی و دوچرخه‌سواری هنوز آسان‌تر از قدم زدن مانند اردک به مکان‌های مختلف بود اما ادامه سواری یک ریسک غیرضروری به‌نظر می‌رسید. Cohen می‌گوید: «در اواخر دوران بارداری اشکالی ندارد که به تمرینات قلبی_عروقی ادامه دهید ولی پیشنهاد می‌کنم بیشتر روی دوچرخه تمرینی ثابت این کار را انجام دهید تا از انبوه اتفاقات ناشناخته در جاده جلوگیری کنید». Layton که در طول بارداری به تمرینات قدرتی ادامه داده بود و تا ماه هفتم در باشگاه با وزنه کار می‌کرد، می‌گوید: «ادامه ورزش برای تقویت گردش خون مفید است که در نوع خود برای حفظ سلامت بهینه کودک، حیاتی است». او تعداد دفعات تکرار حرکات خود را به‌شدت کاهش داده بود تا از وارد کردن فشار اضافی بر شکم خود اجتناب کند. او همچنین از افراط در تمرینات خودداری می‌کرد زیرا این کار می‌تواند جریان خون را از رحم به عضلات برگرداند (البته اگر نخواهیم به احتمال زایمان زودرس اشاره کنیم). Layton می‌گوید: «من برای حفظ تناسب با وزنه‌های سبک و دفعات تکرار بالا کار می‌کردم. همچنین من از دستگاه‌ها استفاده می‌کردم که فشار کمتری را نسبت به وزنه‌های آزاد وارد می‌کردند».
در مورد روال تمرینات خود بعد از زایمان، صبور باشید Cohen می‌گوید: «هر فردی در هنگام بازگشت از بارداری باید خودش آهنگ این فرآیند را تنظیم کند. من روزهای استراحت را توصیه می‌کنم که برحسب سطح تناسب و نوع بارداری فرد بسیار شخصی هستند. یک قدم زدن تفریحی کوتاه می‌تواند برای بعضی‌ها یک روز استراحت باشد اما برای دیگران روز استراحت به معنای عدم فعّالیت است. در مورد جزئیات، می‌توانید روی یک مبل نشسته و برنامه‌ای را تنظیم کنید. به انجام تمرینات متقابل پرداخته و پاهای خود را به آهستگی روی دوچرخه ثابت به ورزیدگی قبل برگردانید. مراقبت‌های بعد از زایمان را به‌یاد داشته باشید؛ اگر به فرزندتان شیر می‌دهید، آیا آب‌رسانی کافی و حمایت مناسبی از سینه دارید؟ چه نوع زایمانی داشته‌اید؟ در نهایت، پیش از شروع تمرینات از پزشک خود دستو‌رالعمل بگیرید». منبع : cyclingtrainer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *