اریتروپویتین (EPO)

اریتروپویتین (EPO)هورمونی است که به طور طبیعی هنگامی که انتقال اکسیژن پایین است، به وسیله کلیه ها تولید می شود. بنابراین هنگامی که دوچرخه سواری دچار آنمی می شود

اریتروپویتین (EPO)هورمونی است که به طور طبیعی هنگامی که انتقال اکسیژن پایین است، به وسیله کلیه ها تولید می شود. بنابراین هنگامی که دوچرخه سواری دچار آنمی می شود یا، در ارتفاع قرار می‌گیرد یا در معرض مونواکسید کربن ناشی استنشاق دود آلاینده ها قرار می‌گیرد،غلظتEPO در خون افزایش می‌یابد.
EPO به عنوان یک سیگنال برای مغز استخوان عمل می‌کند تا اهنگ آزاد شدن گلبول های قرمز را در بدن را افزایش دهد.

 


دوپینگی که انجام میشود به نام r-Hu EPO یا اریتروپویتین مصنوعی شناخته می‌شود.که به وسیله تحریک این ژن برای تولید تعداد بیشتری از گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود.

(ورزشکارانى که اریتروپویتین مصرف مى‌نمایند، سبب تحریک خون‌سازى (اریتروپوئز) مى‌شوند و با افزایش ساخت‌وساز گلبول‌هاى قرمز، میزان RBC را در بدن افزایش مى‌دهند و در نتیجه اکسیژن‌رسانى به بافت‌ها افزایش مى‌یابد، یعنى دقیقاً همان چیزى که ورزشکار در ورزش‌هاى استقامتى به آن نیاز دارد)
اثرات r-HU EPO: ثابت شده است که بعد از افزایش حجم سلول های قرمز خون عملکرد استقامتی و vo2max توان هوازی را در ورزشکاران بهبود می‌بخشد.
به طور مثال: به دنبال ۴هفته تزریق r-Hu Epo در یک گروه ورزشکاران استقامتی تمرین کرده،vo2max از ۶۳/۳ تا ۶۸/۱ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم در هر دقیقه افزایش یافت.
خطرات r-Hu EPO :استفاده زیاد از این ماده باعث افزایش hematocrit و افزایش ویسکوزیته خون و در ادامه باعث THICKشدن خون می‌شود،که در این حالت قلب به سختی کار می‌کند و منجر به حمله قلبی خواهد شد.
هنگامی که مصرف طولانی r-Hu EPO متوقف می‌شود،این امکان وجود دارد که تولید درونی هورمون EPOمختل شود و باعث کم خونی فرد شود.

دوپینگی که انجام میشود به نام r-Hu EPO یا اریتروپویتین مصنوعی شناخته می‌شود.که به وسیله تحریک این ژن برای تولید تعداد بیشتری از گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود.
(در سال ۱۹۹۰ روزنامهٔ اکیپ نسبت به لیست بلندبالاى دوچرخه‌سوارانى که در حین دوران ورزشى یا مدت کوتاهى پس از آن بر اثر نارسائى قلب درگذشته‌اند، هشدار دارد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *