گرمایش زمین را جدی بگیریم

گرمایش جهانی یا گرمایش زمین (به انگلیسی: global warming) به افزایش دمای زمین و سطح اقیانوس ها در اثر فعالیت های انسانی و برخی فعالیت های طبیعی گفته می شود. دانشمندان با استناد به رخ دادن دوره های سرد و گرم در تمام طول مدت عمر زمین در مورد دلایل این پدیده تحقیق و بررسی کرده و به نتایج مهم و قابل توجهی دست یافته اند. طبق گفته این دانشمندان با ادامه روند کنونی گرم شدن زمین، سال ۲۱۰۰ شاهد خشکسالی شدید، طوفان و گرمای بسیار سوزان خواهیم بود.

پدیده گرمایش زمین چیست؟

گرمایش جهانی یا گرمایش زمین (به انگلیسی: global warming) به افزایش دمای زمین و سطح اقیانوس ها در اثر فعالیت های انسانی و برخی فعالیت های طبیعی گفته می شود. دانشمندان با استناد به رخ دادن دوره های سرد و گرم در تمام طول مدت عمر زمین در مورد دلایل این پدیده  تحقیق و بررسی کرده و به نتایج مهم و قابل توجهی دست یافته اند. طبق گفته این دانشمندان با ادامه روند کنونی گرم شدن زمین، سال ۲۱۰۰ شاهد خشکسالی شدید، طوفان و گرمای بسیار سوزان خواهیم بود.

گرمایش زمین
تأثیرات گرمایش زمین

در طول مدت زمانی که از سکونت روی زمین می گذرد، این قرن اولین باری نیست که زمینف گرمایش یا سرمایش بیش از حد را تجربه کرده است و در دوره های فعالیت خورشیدی، فوران آتشفشان های بزرگ و… نیز این پدیده را تجربه کرده است. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه هلند به این نتیجه رسیدند که با انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۷۰، حدود ۳ میلیارد و نیم نفر مجبورند به خاطر اینکه از قطحی و خشکسالی نجات یابند و همچنین از اثرات تغییرات اقلیمی در امان باشند اجباراً دست به مهاجرت بزنند و به جاهای دیگر کوچ کنند.

طبق تحقیقات این تیم پژوهشی با افزایش میانگین سالانه دما به حدود ۲۹ درجه تا سال ۲۰۷۰ خشکسالی تا ۱۹ درصد در این مناطق پیشروی خواهد کرد و کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا، هند، جنوب شرقی آسیا و شمال استرالیا بیشترین مناطقی خواهند بود که بحران کم آبی را تجربه خواهند کرد و دچار خشکسالی خواهند شد. نیجریه، پاکستان، اندونزی و سودان نیز متاثر از بحران کم آبی خواهند بود.

آیا می دانستید که اندازه گیری دمای هوای زمین از سال ۱۸۸۰ شروع شده و تا کنون نیز ادامه دارد. به گفته سازمان جهانی هواشناسی سال ۲۰۱۶ گرمترین سال جهان بوده است.

برای آگاهی از نقش زنان در مقابله با پدیده گرمایش زمین، خواندن این متن را به شما توصیه می کنیم: زنان چه نقشی در مقابله با گرمایش جهانی دارند؟

علل پیدایش گرم شدن زمین

۱- انتشار گاز دی اکسید کربن (CO2)

این گاز ناشی از سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز بوده و باعث می شود دمای زمین رو به افزایش بگذارد.

هفت کشور آلاینده هوای زمین در سال ۲۰۱۸ برحسب انتشار دی اکسید کربن

۱- چین با تولید سالانه ۱۰۳۵۷ میلیون تن

۲- آمریکا با تولید سالانه ۵۴۱۴ میلیون تن

۳- هند با تولید سالانه ۲۲۷۴ میلیون تن

۴- روسیه با تولید ۱۶۱۷ میلیون تن

۵- ژاپن با تولید ۱۲۳۷ میلیون تن

۶- آلمان با تولید ۷۹۸ میلیون تن

۷- ایران با تولید ۶۴۸ میلیون تن

۲- آتش سوزی جنگل ها

دی اکسید کربن توسط درختان جذب و اکسژن توسط آنها به ریه های زمین تزریق می شود. وقتی جنگلی آتش می گیرد این روند برعکس شده و درختان دی اکسید کربن جذب شده شان را آزاد می کنند و در نتیجه دی اکسید کربن بیشتری وارد هوا شده و با افزایش میزان دی اکسید کربن دمای زمین هم افزایش می یابد.

۳-جنگل زدایی

جنگل زدایی یا نابودی و تخریب جنگل ها به خاطر ایجاد دامپروری و چراگاه اتفاق می افتد که علاوه بر نابودی زیستگاه حیات وحش باعث انتشار دی اکسید کربن بیشتر به هوا می شود.در این رابطه بیشتر بدانید: جنگل زدایی و راهکارهای مقابله با آن

۳- افزایش انتشار گازهای گلخانه ای

گرمایش زمین و میزان موجود گاز دی اکسید کربن بسیار به هم مرتبط می باشند. زمین با جذب مقداری از انرژی خورشیدی و بازتاب مقداری از آن باعث تغییر طول موج نور می شود. بعضی از گازهای گلخانه ای با جذب تابش بازتاب شده یا همان نور مادون قرمز باعث افزایش دمای کره زمین می شوند.

اثر گلخانه ای چیست؟

آیا تاکنون در تابستان احساس کرده اید که وقتی سوار ماشین تان می شوید گرمای هوا داخل اتومبیل طاقت فرسا و غیر قابل تحمل است. در گلخانه ها با تابش نور درون محیط گلخانه بخشی از نور تابیده شده به خاطر دیواره های شیشه ای گلخانه به گلخانه بازگشت داده می شوند و به این خاطر دمای داخل گلخانه گرم تر از محوطه بیرونی خواهد بود. گازهای گلخانه ای موجود در هوا مثل دی اکسید کربن، متان و ازن هم همانند شیشه های گلخانه گرمای اتمسفر را جذب کرده و در فضا نگه می دارند. با افزایش جذب این گرما توسط این گازهای گلخانه ای دمای زمین هم روز به روز افزایش می یابد و اینچنین پدیده گرمایش زمین اتفاق می افتد.

در این رابطه بیشتر بدانید: بزرگترین دشمن جامعه جهانی، گازهای گلخانه ای است!

۴- دامداری صنعتی

دامداری ها با پرورش احشام و دام ها برای تأمین گوشت مصرفی انسان بیشتر از وسایل نقلیه باعث انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و به تبع آن گرمایش زمین می شوند.

دامداری صنعتی
دامداری صنعتی

بهتر است بدانید:

 • در گاوداری صنعتی برای تأمین گوشت گاو یک خانواده ۴ نفره حدود ۱۰۰۰ لیتر سوخت فسیلی مصرف می شود.
 • دامپروری از جمله مرغداری و گاوداری صنعتی باعث هدررفت آب، غذا و منابع طبیعی، باعث نابودی جنگل ها، گرم شدن زمین و آلودگی محیط زیست می شود که همه این موارد حق طبیعی موجودات برای زندگی می باشند.
 • هر ساله حدود ۶۰ میلیارد حیوان (بدون در نظر گرفتن ماهی‌ها و حیوانات دریایی) برای تولید غذا پرورش داده و کشته می‌شوند. دامداری به گونه‌های مختلف به گرمایش جهانی شتاب بیشتری می‌بخشد.

در این رابطه بیشتر بدانید: از گاوداری صنعتی تا کشتارگاه، چه بر سر گاوها می آید؟

پیامدهای گرم شدن زمین و تأثیرات انها

۱- ذوب شدن یخچال های طبیعی و کوه های یخی

 • افزایش سطح دریاها و به تبع آن وقوع سیل و فرو رفتن مناطق ساحلی و جزایر زیر آب
 • تشکیل دریاچه های یخچالی در سراسر جهان که می توانند سیلاب به راه بیندازند، باعث تخریب و نابودی روستاها شوند، جاده ها را بشورند و باعث نابودی و تخریب خطوط لوله و زیرساخت ها شوند.
 • طبق بررسی ها تعداد دریاچه های یخچالی بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۸ حدود ۵۳ درصد افزایش یافته و بیش از ۱۴ هزار دریاچه یخچالی در سطح زمین ایجاد شده اند.
 • به اعتقاد جانورشناسان به علت ذوب یخچال های قطبی شاهد کاهش تعداد خرس های قطبی هستیم و با ادامه این روندِ گرمایش زمین تا سال ۲۱۰۰ دیگر هیچ خرس قطبی را نخواهیم دید و نسل انها منقرض خواهد شد.
 • رقیق شدن آب اقیانوس ها
 • گرم تر شدن دمای اقیانوس ها و به تبع آن گرم شدن دمای مناطق اطراف آنها و وقوع طوفان های پی در پی
 • برهم خوردن تعادل اکوسیستم
 • کاهش منابع آب آشامیدنی سالم
 • احتمال شیوع بیماری به خاطر مصرف آب ناسالم
 • کاهش گونه های جانوری موجود در قطب شمال و قطب جنوب
ذوب شدن یخچال های طبیعی
ذوب شدن یخچال های طبیعی

۲- تغییرات اقلیمی

 • مرطوب تر شدن مناطق مرطوب و خشک تر شدن مناطق خشک
 • وقوع خشکسالی، بادهای گرم، طوفان های بزرگ
 • افزایش تبخیر آب و به تبع آن افزایش بارندگی
 • اسیدیته شدن اقیانوس ها به علت افزایش جذب آلاینده ها
 • نابودی زندگی گیاهی و جانوری موجود در اقیانوس ها به علت افزایش اسیدیتگی
 • نابودی گیاهان و کوچ حیوانات به علت افزایش بارندگی یا خشکسالی
 • الگوی نامنظم آب و هوایی

۳- تأثیر بر کشاورزی و محصولات زراعی

 • نابودی گیاهان و منابع مهم غذایی انسان ها
 • کمبود غذا به علت خشکسالی ها و بارندگی های زیاد
 • افزایش مشکلات اقتصادی

۴- آتش سوزی های طبیعی جنگل ها و مراتع

 • انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن به هوا
 • آلودگی بیشتر هوا و تهدید سلامت انسان و افزایش ابتلای انسان ها به بیماری های قلبی و عروقی
 • افزایش میزان مرگ و میر
 • تخریب زیستگاه حیات وحش
 • افزایش مهاجرت حیات وحش و افزایش احتمال انقراض انها
آتش سوزی جنگل ها
آتش سوزی جنگل ها

راهکارهای ساده مقابله با پدیده گرمایش زمین 

۱- کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با استفاده از انرژی های تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی، بادی و… و کاهش میزان استفاده از سوخت های فسیلی

۲- کاهش استفاده از اتومبیل های تک سرنشین و افزایش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی

۳- درزگیری و عایق بندی در و پنجره های خانه

۴- تمیز کردن فیلترهای سیستم گرمایشی و سرمایشی

۵- استفاده از لامپ های کم مصرف و ال ای دی

۶- از پریز کشیدن وسایل برقی و در حالت استند بای قرار دادن تلویزیون و کامپیوتر هنگام استفاده نکردن

۷- بازیافت انواع وسایل مصرفی قابل بازیافت مثل کاغذ، پلاستیک و…

۸- خرید وسایل برقی با برچسب انرژی کمتر

۹- عدم مصرف کیسه های پلاستیکی و مصرف کیسه های پارچه ای

۱۰- کاهش مصرف گوشت و در پیش گرفتن سبک زندگی گیاهخواری

۱۱- اسراف نکردن غذا و پختن غذا به اندازه کافی

۱۲- تنظیم باد لاستیک و تمیز کردن فیلتر هوای خودرو

۱۳- افزایش آگاهی عمومی از هر طریق ممکن

گرتا تونبرگ

گرتا تونبرگ را بهتر بشناسیم!

گرتا دختر ۱۷ ساله سوئدی در ۱۵ سالگی تنهای تنها با یک پلاکارد با این مضمون «اعتصاب مدارس به خاطر تغییرات آب و هوایی» در مقابل پارلمان سوئد می ایستاد و با این کار بعد از مدتی باعث جلب نظر خیلی از دانش آموزان اروپایی شد. شاید کسی گمان نمی کرد این دختر تنها بتواند با این کارش صدها هزار نفر را از سرتاسر جهان را به خود جلب کند. هم اکنون جنبش جمعه ها برای آینده به ابتکار او در سرتاسر جهان برگزار می شود و هزاران نفر در روز جمعه به خاطر اعتراض به پیامدهای گرمایش زمین در این تظاهرات شرکت می کنند و خواستار جدی گرفتن گرمایش جهانی توسط رهبران جهان هستند.

تأثیر کرونا ویروس بر گرمایش جهانی

شوک ناشی از همه‌گیری کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ که برای اولین بار در شهر ووهان چین اتفاق افتاد و ابتلای برخی از افراد به سینه پهلو بدون علت مشخص همه را نگران کرد. هیچ واکسن‌ و درمانی برای آن مؤثر نبود و چون این بیماری همه گیر و واگیردار تشخیص داده شد خیلی از کشورها، قرنطینه خانگی را با شعار در خانه بمانیم اعمال کردند. در این قسمت ما می خواهیم به روند تأثیر این ویروس بر کاهش گرمایش زمین بپردازیم هر چند که متأسفانه برخی از تأثیرات آن بر محیط زیست قابل چشم پوشی نمی باشد و یکی از آنها این است که روزانه هزاران هزاران ماسک عفونی بدون هیچ حفاظی در محیط زیست دور انداخته می شوند.

کرونا ویروس و تأثیر آن بر گرمایش زمین
کرونا ویروس

۱- کاهش شدید و حدود ۶ درصدی نیاز جوامع بین اللملی به  انرژی و به تبع آن کاهش شدید تولید دی اکسید کربن و میزان آلودگی

۲- کاهش سفرهای هوایی و زمینی و کاهش انتشار دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها

۳- کاهش نیاز به برق به علت قرنطینه‌های کامل تا بیش از ۲۰ درصدبه خاطر تعطیلی خیلی از مراکز تجاری، تفریحی و…

۴- کاهش ترافیک شهری و حمل و نقل جاده ای در خیلی از کلانشهرهای جهان و به تبع آن کاهش مصرف سوخت های فسیلی و به ویژه فرآورده های نفتی

۵- کاهش مصرف ظروف پلاستیکی و کاهش مواد غذایی بسته‌بندی شده به علت کاهش تقاضا به دلیل محدودیت‌ها در تالارها، رستوران‌ها و عدم برگزاری تجمع‌ها، همایش‌ها و دورکاری‌ها

لطفاً گرمایش جهانی را جدی بگیرید!  

اگر تولید گازهای گلخانه‌ای و از بین بردن منابع طبیعی با همین روند کنونی ادامه یابد در آینده‌ای که خیلی دور هم نیست، مجبور به حذف واژه منجمد از عبارت اقیانوس منجمد شمالی خواهیم بود و کسی چه می داند شاید انقراض نسل بشر یکی از اتفاقاتی باشد که در آینده رخ خواهد داد.

اکنون که جهانیان درگیر ویروس کرونا می باشند و این ویروس توانسته جهان را به صورت ناگهانی و غیر قابل تصوری تغییر دهد زمانی خواهد رسید که گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی باعث این تغییر خواهد شد. البته این تغییرات اکنون هم قابل مشاهده است ولی اگر جدی گرفته نشوند و راهکارهایی برای ادامه این روند پیش بینی نشود، زمانی خواهد رسید که به قول معروف کار از کار گذشته و دیگر نمی توان مثل ویروس کرونا دست به دامن اقدامات حفاظتی مثل زدن ماسک شد.

متأسفانه با این همه فناوری های موجود، اقدامات انجام شده کنونی خیلی خیلی کم بوده و خیلی کند پیش می روند و نیاز است که مسئولین کشورها واقعاً اقدامات جدی برای کاهش گرمایش زمین را در دستور کاری خود قرار دهند. ما هم به نوبه خودمان می توانیم در این روند سهم داشته باشیم و برای مقابله با این تغییرات کاری اصولی انجام دهیم. پس دست در دست هم دهیم به مهر…

منبع :eafworld

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *