نلسون ماندلا

صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا رهبر اسطوره ای آفریقای جنوبی که به “رهبر آزادی و آشتی” شهرت دارد و تمام زندگی خود را وقف مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم کشورش از آزادی و حقوق یکسان کرد، با برگزاری برنامه های مختلفی در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا رهبر اسطوره ای آفریقای جنوبی که به “رهبر آزادی و آشتی” شهرت دارد و تمام زندگی خود را وقف مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم کشورش از آزادی و حقوق یکسان کرد، با برگزاری برنامه های مختلفی در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

او در ۱۸ ژانویه ۱۹۱۸ در خانواده یک رئیس قبیله در منطقه موزو کیپ تون شرقی متولد شد. نام وی ابتدا رولیهلاهلا بود ولی معلمش در اولین روز مدرسه اسم “نلسون” را برایش انتخاب کرد.

او زندگی خود را وقف مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم آفریقای جنوبی از آزادی و حقوق یکسان کرد. در آن دوران رژیم سفیدپوست آپارتاید روی کار بود. ماندلا برای مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم آفریقای جنوبی از حقوق یکسان و آزادی تلاش فراوانی کرد.

نلسون ماندلا پس از پیروزی در مقابل رژیم آپارتاید به جای کینه و نفرت سیاستی فراگیر در پیش گرفت و آغوش خود را به سفیدپوستان نیز گشود و به همین دلیل محبوبیت بزرگی در جامعه جهانی کسب کرد.

شخصیت مبارز ماندلا در مقابل نژادپرستی در دوران تحصیل بیشتر نمایان شد. وی در تحریم شورای نمایندگی دانشجویان که در اعتراض به سیاست‌های دانشگاه انجام گرفت شرکت کرد و پس از آن اخراج شد.

او تحصیلاتش را از طریق آموزش از راه دور در رشته حقوق به اتمام رساند و از آن پس به عنوان اولین وکیل سیاه پوست آفریقای جنوبی شد و در دفتر وکالت اولیور تامبو آغاز به کار کرد.

وی در ۲۵ سالگی عضو کنگره ملی آفریقا (ANC) به عنوان حامی حقوق سیاهپوستان در مقابل سفیدپوستان شد. وی همراه اولیور تامبو و والتر سیسولو شاخه جوانان (ANC) را تاسیس کرد و ریاست آن را به عهده گرفت.

نلسون ماندلا در سال ۱۹۵۰ اعلام کرد برای مقابله با نژادپرستی باید مبارزه نظامی انجام داد. او به دلیل این طرز فکر بارها بازداشت و فعالیت های سیاسی وی نیز از سوی دولت ممنوع شد.

– قتل عام شارپ ویل

رژیم آپارتاید در سال ۱۹۶۰ کنگره ملی آفریقا را غیرقانونی اعلام کرد. در جریان تظاهرات پس از این تصمیم ۶۹ معترض به ضرب گلوله پلیس کشته شدند. این حادثه به قتل‌عام شارپ‌ویل معروف، پایه گذار مقاومت‌های گسترده بعدی و با بازداشت هزاران نفر توسط پلیس سرکوب شد.

ماندلا پس از این قتل‌عام سیاست مقاومت منفی را کنار گذاشت. او برای جمع آوری کمک های تسلیحاتی و مالی به خارج از کشور سفر کرده بود، اما به محض ورود به کشور بازداشت شد. ماندلا متهم به تحریک مردم و تلاش برای سرنگونی حکومت و در سال ۱۹۶۴ در جریان «محاکمه ریوونیا» محکوم به حبس ابد شد.

دفاعیه ماندلا در دادگاه برای همیشه در حافظه‌ها ماندگار شد. او در این محاکمه گفت: ”من طرفدار آرمان جامعه آزاد و دموکراتیکی هستم که همه افراد آن از حقوق برابر و یکسان برخوردار هستند. این آرمان‌هایی است که برای آن زندگی کرده و خواهم مرد”.

– آزادی پس از ۲۷ سال حبس

ماندلا در جزیره رابن و تحت تدابیر شدید امنیتی زندانی و پس از ۱۸ سال به زندان پل اسمور در کیپ تاون منتقل شد. به واسطه کمپین بین المللی که الیور تامبو آغازگر آن بود، مبارزات ضد نژادپرستی در سال های ۱۹۸۰ در سراسر جهان گسترش یافته و ماندلا به نماد مبارزه آزادی آفریقایی‌ها تبدیل شد.

وی سرانجام پس از تحمل ۲۷ سال حبس و به دنبال افزایش فشارهای خارجی در یازدهم فوریه ۱۹۹۰ آزاد شد.

– رهبر سیاه‌‌ پوست کشور

ماندلا، نامزد نخستین انتخابات دموکراتیک آفریقایی جنوبی بوده و در سال ۱۹۹۴ به عنوان اولین رهبر سیاه پوست تاریخ این کشور برگزیده شد. او خدمت خود را با دعای اقشار مختلف جامعه از هر دین و مذهبی آغاز کرد.

وی فردریک دکلارک آخرین نخست وزیر حکومت آپارتاید را به سمت معاون ریاست جمهوری در کابینه خود منصوب و بر حاکمیت صلح و براندازی کینه و نفرت تاکید کرد.

در سال ۱۹۹۳، نلسون ماندلا به همراه فردریک دکلرک به دلیل مبارزه در راه صلح و برابری در آفریقای جنوبی به صورت مشترک برنده جایزه صلح نوبل شدند.

ماندلا پس از پنج سال خدمت بار دیگر نامزد انتخابات نشد و کرسی ریاست جمهوری را در سال ۱۹۹۹ به تابو امباکی، هم قطار خود سپرد. او سپس خود را وقف پروژه‌های فعالیت اجتماعی از جمله مبارزه با بیماری ایدز به عنوان یکی از دلایل اصلی فقر این کشور کرد.

نلسون ماندلا که صاحب شش فرزند بود، پنجم دسامبر ۲۰۱۳ پس از تحمل بیماری در منزل شخصی‌اش درگذشت. به مناسبت صدمین سال تولد این «نماد آزادی» برنامه های مختلفی در سراسر جهان برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *